PRO (baltymas, albuminas) šlapimo analizatoriumi

Laboratorinis tyrimas

Norma
0–0,3g/l

Sinonimai: baltymas šlapime pusiau kiekybiniu juosteliniu metodu.
Šlapimo indas

Juosteliniu šlapimo analizatoriumi nustatoma šlapimo baltymo koncentracija yra mažiau tiksli, nei ją būtų galima nustatyti biocheminiu analizatoriumi (žr. „Baltymas šlapime“). Tačiau šis šlapimo analizatoriaus tyrimas padeda stebėti ligos eigą ir atrinkti patologinius šlapimo pavyzdžius tolesnei analizei. Ši analizė dar gera tuo, kad testas itin jautrus albuminui. Jis mažiau jautrus kitiems balastiniams šlapime esantiems baltymams. Globulinai ir Bence-Jones baltymas reaguoja į PRO testą, tačiau daug silpniau nei albuminai. Šio tyrimo norma skirtinguose aparatuose – nuo 0 iki 0,2–0,3g/l. Ši sąlyginė koncentracija gali būti laikoma normalia tik tiriant šlapimo analizatoriumi.

Proteinurija yra dažnas inkstų ligų simptomas. Jis vienas negali įrodyti inkstų patologijos. Lygiai taip pat ir neradus proteinurijos negalima atmesti nefropatijos. Sveikiems asmenims, kurių inkstai funkcionuoja normaliai, proteinurija nustatoma dažniausiai iki 30 metų amžiaus. Ši gerybinė proteinurija sudaro 90% visų proteinurijų, pasitaikančių tokiame amžiuje. Jų priežastis gali būti fizinis ir emocinis krūvis, ortostatinė proteinurija, nėštumas, laikina organizmo hipotermija ir hipertermija, kitos priežastys. Maždaug penktadaliui moterų (apie 21%) nėštumo metu būna proteinurija. Gerybinė proteinurija pasižymi paros ritmu. Tai gali būti vienas iš diferencinių požymių skiriant ją nuo patologinės proteinurijos. Normoje rytiniame šlapime baltymo nebūna, arba jo koncentracija būna mažiausia. Po pietų baltymo koncentracija šlapime gali išaugti ir siekti 1g/l. Esant patologinei proteinurijai, baltymas su šlapimu skiriasi visos paros laikotarpiu. Jo daug nustatoma ir rytinėje porcijoje. Papildomi bendro šlapimo tyrimo rodikliai – NIT, ERY, LEU, kraujospūdžio matavimas, gali padėti nuspręsti, ar proteinurija yra gerybinė. Jei diagnozuojama gerybinė proteinurija, ją vis tiek reikia stebėti norint išvengti tolesnio patologinio proceso.

Vertinant šlapimo analizatoriaus PRO tyrimą svarbu atsižvelgti į tai, ar ligonis gydomas intraveninėmis infuzijomis. Kai kurie stambiamolekuliniai junginiai (polivinilpirolidonas) būna klaidingai aukštos PRO koncentracijos šlapime priežastis. Tuo pasižymi ir medikamentai, turintys fenazopiridino. Diagnostiniu požiūriu PRO rodiklis atitinka baltymo šlapime nustatymą biocheminiu analizatoriumi, nors yra mažiau tikslus. Skirtingai nei pastarasis, PRO rodiklis yra pusiau kiekybinis. Teigiama šio testo savybė yra ta, kad analizatoriaus PRO nejautrus eritrocitų, cilindrų, gleivinių fragmentų, bakterijų ir kitiems balastiniams baltymams, esantiems šlapime. Įtariant proteinuriją, ji patvirtinama ir diferencijuojama nustatant specifinius baltymus šlapime: albuminą, α1-mikroalbuminą, β-NAG, α2-makroglobuliną, IgG.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
amiloidozė
navikai
nefropatija
pielonefritas
proteinurijos
sindromas

Rašyti komentarą