Meniu

Preparatų dažymas Gramo būdu

Sinonimai: gramneigiamų ir gramteigiamų mikroorganizmų mikroskopija.
Visos organizmo terpės ir vietos, iš kur imamas pasėlis, išskyrus kraują.

Preparatuose, dažytuose Gramo būdu, per trumpą laiką galima įvertiniti tiriamąją medžiagą.

Gramneigiamos bakterijos dažosi raudona spalva, gramteigiamos – mėlyna. Šiuose preparatuose taip pat nustatoma, ar yra leukocitų (infekcijos indikatorius), epitelio ląstelių (gleivinės priemaišų indikatorius). Jeigu mikroskopuojami skrepliai, tuomet, radus daugiau nei 25 epitelio ląsteles viename regėjimo lauke, pasėlio rezultatai yra abejotinos vertės, nes šis požymis rodo seilių priemaišą. Paprastai preparatų, dažytų Gramo būdu, ir pasėlio rezultatai sutampa daugiau nei 90%. Jeigu tiriamojo šlapimo centrifuguotų nuosėdų tepinėlio porcijoje pavyksta rasti mikroorganizmus daugelyje regėjimo laukų, tuomet tai yra vienas geriausių bakteriurijos požymių.

Šis požymis turėtų būti vertinamas kartu su NIT rodikliu šlapimo analizatoriuje ir pasėlio iš vidurinės šlapimo porcijos rezultatais. Dažnai esant besimptomei bakteriurijai, mikroskopu tiriant šlapimą, randamos bakterijos. Bakterinio meningito atveju smegenų skysčio preparato dažymas Gramo būdu taip pat yra svarbus, nes jo rezultatai gali būti žinomi per trumpą laiką, nelaukiant pasėlio augimo rezultatų.

Iš dalies tiriamosios medžiagos dažymas Gramo būdu leidžia pradėti preliminarų gydymą. Kai kurie patogenai blogai dažosi šiuo būdu ir gali būti nematomi, nors iš tikrųjų yra tiriamojoje medžiagoje (Legionella, Mycobacterium, Treponema, Rickettsia). Absoliuti dauguma patogenų, suskirstytų pagal jų morfologinę išvaizdą ir dažymąsi Gramo būdu, išvardyti žemiau.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Rašyti komentarą

Captcha