Osteokalcinas, N-mid-osteokalcinas

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma (N-mid-osteokalcinas)
Moterys
iki menopauzės periodo 0–43 µg/l (arba ng/ml)
menopauzėje                0–46 µg/l (arba ng/ml)
Vyrai
iki 30 metų  0–70 µg/l (arba ng/ml)
po 30 metų  0–46 µg/l (arba ng/ml)

 

Sinonimai: GLA proteinas, BGP
Serumas
Dangtelis raudonas

Osteokalcino ir jo fragmento n-mid-osteokalcino tyrimas taikomas: a) diagnozuoti osteoporozę; b) įvertinti medikamentinio osteoporozės gydymo efektyvumą. Pagrindinis principas gydant osteoporozę yra taip parinkti medikamentus ir preparatų dozę, kad n-mid-osteokalcino koncentracija gydymo eigoje kuo labiau sumažėtų. Pradėjus gydymą, esant geram terapiniam atsakui, jau po keleto savaičių nustatoma ryškiai sumažėjusi n-mid-osteokalcino koncentracija. Kartais rodiklis gali sumažėti iki nulio – tai gero gydymo rezultato požymis. Šis rodiklis nuo rentgeninės densitometrijos DEXA skiriasi tuo, kad gydymo eigoje atsirandantis teigiamas arba neigiamas pokytis gali būti praėjus vos keletui savaičių. Tuo tarpu DEXA densitometrijos būdu nustatomas mineralinio kaulų tankio pokytis gali būti tik praėjus 1–2 metams nuo gydymo pradžios. Jeigu gydant neatsižvelgiama į laboratorinių rodiklių (N-mid-osteokalcino ir β-crosslaps) pokyčius, rizikuojama vienerius dvejus metus nežinoti, ar paskirtas gydymas efektyvus. Ligoniai kartais nežino, kaip reikia tinkamai vartoti medikamentus, skirtus osteoporozei gydyti (negalima užsigerti pienu, juos reikia gerti vertikalioje padėtyje ir t.t.). Būna, kad ligoniai sava- vališkai nutraukia pakaitinę hormonų terapiją (pavyzdžiui, daliai ligonių nepatinka, kad menopauzės metu estrogenų fone vėl atsiranda mėnesinės). Panašūs atvejai gali padėti klinicistui padaryti sprendimą, jeigu remiamasi laboratoriniu osteoporozės rodikliu.

Normali rentgeninė DEXA densitograma (normalus mineralinis kaulų tankis) neatmeta osteoporozės diagnozės. Gali būti, kad mineralinio kaulų tankio sumažėjimo nerandama dėl tam tikrų techninių priežasčių (aortos kalcinatai, gydymas kai kuriais preparatais, kompresinis stuburo slankstelių lūžis ir t.t.). N-mid-osteokalcino ir β-crosslaps koncentracijos nustatymas tokiais atvejais gali padėti klinicistui apsispręsti. Šie rodikliai parodo viso organizmo suminįkaulų metabolizmo greitį (t.y. kokiu intensyvumu vyksta rezorbcija arba formavimasis). Šių rodiklių reikšmės neriboja vieno kurio nors kaulo būklė. Nuo rentgeninio mineralinio kaulų tankio nustatymo šie rodikliai skiriasi tuo, kad jie parodo metabolizmo greitį, o DEXA tyrimas – statinę kaulų būklę tam tikru tyrimo momentu. Laboratoriniai rodikliai n-mid-osteokalcinas ir kryžminės jungtys (žr. „Kryžminės jungtys (β-crosslaps)“ patys savaime rodo, ar yra būtinybė taikyti terapines priemones. Jeigu šie rodikliai padidėję virš normos lygio, tai kartu ryškiai padidėja ir kaulų lūžio tikimybė. Ši lūžio tikimybė padidėja nepriklausomai nuo to, ar mineralinis kaulų tankis pakitęs ar ne. Jeigu laboratoriniai rodikliai vertinami kartu su densitometriniu mineralinio tankio tyrimu, tai galimo lūžio tikimybė gali būti prognozuojama dar geriau.

Diagnozuojant ir gydant osteoporozę, svarbu atsižvelgti į n-mid-osteokalcino ir β-crosslaps normą. Tačiau dar svarbiau už normą yra rodiklio pokytis per laiką. N-mid-osteokalcino tyrimus gydant rekomenduojama pakartoti. Kartoti tyrimą reikia ne dažniau nei kartą per 2–3 mėnesius. N-mid-osteokalcinas – daug stabilesnis rodiklis už anksčiau naudotą bendro osteo- kalcino rodiklį. Bendras osteokalcinas kraujyje suyra per keletą valandų. Paėmus kraują reikia nedelsiant tirti. N-mid-osteokalcino tyrimą, paėmus kraują, galima atlikti ir po 4 parų (laikant serumą šaldytuve +4°C). Visais kitais požymiais abu osteokalcinai panašūs, ir specialiojoje literatūroje jiems naudojami identiški interpretacijos kriterijai. Palyginti su β-crosslaps, tai labiau kaulų formavimosi žymuo. Esant galimybei abu rodiklius rekomenduojama nustatyti kartu. N- mid-osteokalcinas nepasižymi paros ritmu, kuris yra nepageidaujama laboratorinio tyrimo savybė.

N-mid-osteokalcinas kiek geriau,  nei β-crosslaps parodo pakaitinės hormonų terapijos gydymo efektyvumą. Kartais skiriama pernelyg maža estrogenų dozė norint stabdyti osteoporozės vystymąsi, nes bijoma vėžio (skiriama ne 2 mg, bet 1 mg ar 0,25 mg). Nustačius osteokalcino koncentracijos dinamiką kraujyje, pakaitinės hormonų terapijos metu galima vertinti šių sumažintų dozių efektyvumą. Efektyviai parinktos dozės turi mažinti N-mid-osteokalcino koncentraciją.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
densitometrijos
menopauzės
osteoporozė

Rašyti komentarą