Metanefrinai šlapime

Laboratorinis tyrimas

Norma
0–1,3 mg/24 val.

Sinonimai: metanefrinas ir normetanefrinas
Šlapimas (24 val. šlapimo tyrimas)

Rodiklis naudojamas, norint diagnozuoti feochromacitomą ar kitą neuroendokrininės kilmės naviką. Ypač svarbu, kad ligonis, prieš paimant šlapimo tirti, bent keletą dienų nebūtų vartojęs kavos, arbatos, apelsinų ar kitų citrusinių vaisių. Emocinio streso ir intensyvaus fizinio krūvio taip pat reikėtų vengti keletą dienų prieš paimant medžiagos tirti. Visi minėti veiksniai gali padidinti adrenalino ir kitų metabolitų koncentraciją kraujyje ir sumenkinti tyrimo rezultatų patikimumą. Metanefrinai yra neaktyvūs adrenalino ir kitų katecholaminų metabolitai. Katecholaminus sintezuoja nervinio audinio ląstelės ir antinksčių liaukos. Pirminių katecholaminų (adrenalino, noradrenalino, dopamino) išskiriama į kraują patyrus fizinį ar emocinį stresą. Vėliau katecholaminų perteklių organizmas metabolizuoja ir jie virsta neaktyviomis formomis. Šlapimo metanefrinai kaip tik ir yra neaktyvūs adrenalino ir noradrenalino metabolitai. Šių metabolitų nedideli kiekiai paprastai yra šlapime. Jų koncentracija gali kiek padidėti, patyrus fizinį ar emocinį stresą. Vis dėlto, esant feochromacitomai, metanefrinų labai padaugėja. Apie 90% feochromacitomos atvejų gerybiniai, be metastazių. Tačiau negydoma feochromacitoma gali sukelti ūmius hipertenzijos priepuolius ir komplikuotis hemoraginiu insultu.

Metanefrinus visada geriau tirti paros šlapime, o ne serume, nes serumo tyrimas rodo tik tai, kas tyrimo metu buvo kraujyje. Atliekant paros šlapimo tyrimą, daug lengviau „pagauti“ hipertenzinio priepuolio būklę, nes labiau tikėtina, kad per 24 valandas navikinis audinys katecholaminų į kraują išskirs dideliais kiekiais. O iš kraujo metanefrinai patenka į šlapimą ir todėl gali rodyti buvus hipertenzinį priepuolį, kad ir nedidelio laipsnio arba trumpai pasireiškusį.

Šis rodiklis ypač jautrus maistui, stresui, fiziniam krūviui, kraujospūdį didinantiems vaistams, todėl visada galima tikėtis klaidingai teigiamų rezultatų.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
feochromacitoma
metabolitai
metanefrinai

Komentarai

2020-09-18 | Irena
Laba diena, kur galima pasidaryti tokį tyrimą Klaipėdoje?

Rašyti komentarą