Melatoninas

Laboratorinis tyrimas

Norma
0–3 mėn. – nenustatomas
4–11mėn. – 200–950 pg/ml
1–5 m. – 120–450 pg/ml
5–10 m. – 80–220 pg/ml
10–12 m. – 50–140 pg/ml
12–14 m. – 50–100 pg/ml
15–20 m. – 50–80 pg/ml
21–25 m. – 25–75 pg/ml
26–60 m. – 10–80 pg/ml
61–90 m. – 10–30 pg/ml
Sinonimai: N-acetyl-5-methoxytryptamine
Plazma
Dangtelis violetinis (EDTA)

Trys kraujo ėmimo sąlygos: 1) imama naktį (2–4 val. nakties), 2) imant kraują, patalpoje negali būti ryškios šviesos, 3) ligonis bent dvi paras iki imant jo kraujo neturi vartoti steroidinių hormo- nų ir AKTH.

Melatonino į kraują išskiriama naktį, tamsiu paros metu. Jį gamina kankorėžinė liauka. Pašalinus kankorėžinę liauką melatonino kraujyje neaptinkama, nors kai kurios kitos organizmo ląstelės (pvz., kaulų čiulpų ląstelės) jį taip pat gamina.

Supaprastinus galima teigti, kad melatoninas reguliuoja miegą, kad tai pagrindinis cirkadinio ritmo hormonas. Tamsoje jis intensyviai gaminamas, šviesoje jo gamyba žmogaus organizme beveik visai sustoja. Net mažas šviesos kiekis gali labai slopinti melatonino gamybą. Dėl šios aplinkybės labai svarbu laikas, kuris pasirenkamas kraujui imti.

Melatoninas dar kartais vadinamas „tamsos hormonu“. Jo koncentracija specifiškai svyruoja atsiradus prieblandai ir sukelia organizmo pokyčius, būdingus pasiruošimui miegoti. Literatū- roje šis fenomenas vadinamas DLMO (angl. DimLight Melatonin Onset). Melatonino sekrecija ir jo kiekis kraujyje pasiekia maksimumą vidurnaktį, o paskui ima palaipsniui mažėti. Pernelyg apšviestose patalpose melatonino kiekis organizme gali mažėti. Labiausiai melatonino sintezę slopina mėlyna šviesa, todėl kartais rekomenduojama naudoti mėlyną spalvą blokuojančius akinius, jeigu prieš miegą dirbama apšviestose patalpose.

Melatoninas JAV ir Kanadoje parduodamas kaip maisto papildas. Kai kuriose valstybėse jo vartoti draudžiama. Melatoninu bandyta gydyti įvairias ligas: miego sutrikimus, piktybinius navikus, Alzheimerio ligą, bipolinį sindromą ar kitas psichiatrines ligas, nutukimą, lateralinę amiotrofinę sklerozę. Daugelis gydymo schemų tebėra tiriamos. Kiti tyrimų rezultatai vertinami gana prieštaringai. Pati medžiaga yra mažai toksiška, todėl gana patraukli maisto papildų ir homeopatinių preparatų gamintojams. Nustatyta, kad maisto papilduose esančio melatonino kiekis dažniausiai dešimt ir daugiau kartų viršija paros dozę. Atlikta tyrimų, kuriais įrodyta, kad melatonino vartojant su maisto papildais jo koncentracija kraujyje visai nedidėja (pvz., Coates, Paul M. 2005. En- cyclopedia of Dietary Supplements. Marc R. Blackman, Gordon M. Cragg, Mark Levine, Joel Moss, Jeffrey D. White. CRC Press. 457–466). Todėl diskutuotina, ar ligos juo apskritai gydytinos. Tačiau senstant melatonino koncentracija mažėja, taigi ši medžiaga gali būti susijusi su daugeliu reguliacinių organizmo procesų, kurie iki šiol dar tiriami. Žinoma, gali būti, kad ne pats melatoninas aktyvina šiuos procesus, o jo koncentracijos mažėjimas su amžiumi tėra tik kitų fiziologinių procesų pasekmė. Melatonino į daugelį maisto papildų dedama dar ir todėl, kad jis yra antioksidantas. Aklųjų miego ir paros ritmo sutrikimai taip pat siejami su sutrikusiu melatonino koncentracijos svyravimu organizme.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
ląstelės
melatoninas

Komentarai

2022-02-01 | Gintare
Radau, kad daro cia . 48 eur. https://www.medcentras.lt/paslaugos-ir-kainos/tyrimai/laboratoriniai/hormonu-tyrimai/
2021-02-01 | Romas
Sveiki, Kur galima Lietuvoje padaryti vaikuciui Melatonino tyrima?
2019-01-09 | Rasa
Sveiki, kur galėčiau Vilniuje pasidaryti melatonino tyrimą? Rasa

Rašyti komentarą