Lipoproteino A2 fosfolipazė

Laboratorinis tyrimas

Norma
30–290 ng/ml

Sinonimai: LpPLA2, su lipoproteinu susijusi A2 fosfolipazė, trombocitus aktyvinanti acetilhidrolazė, Platelet-activating factor acetylhydrolase, PAF-AH, PLAC™
Plazma
Dangtelis žalias (heparinatas)

Lipoproteino A2 fosfolipazė nustatoma vertinant lipidų apykaitos sutrikimus, t. y., jos diagnostinė vertė panaši į cholesterolio, trigliceridų, apolipoproteinų rizikos rodiklių. Be to, lipoproteino A fosfolipazė tinka ir išeminio insulto rizikai vertinti. Jos padaugėja ir esant didesnei kardiovaskulinių ligų rizikai, taip pat sergant koronarine širdies liga. Lipoproteino A2 fosfolipazė (LpPLA2) – tai fermentas, kurį gamina makrofagai. Didžioji fermento dalis būna susijusi su LDL cholesteroliu („bloguoju cholesteroliu“) kraujyje. Nors įrodyta, kad koronarinės širdies ligos ir išeminio insulto rizika priklauso nuo klasikinių rizikos veiksnių (diabeto, nutukimo, hipertenzijos, LDL cholesterolio, rūkymo ir t. t.), dalis ūmių patologijų pasitaiko, nesant nė vieno iš šių rizikos veiksnių. Todėl pastaruoju metu pradėta intensyviai ieškoti naujų, galbūt specifiškesnių rodiklių. Vienas iš tokių kandidatų yra LpPLA2. Šis fermentas rodo kraujagyslių vidinės sienelės uždegimo aktyvumą ir todėl jo padaugėja sergant išeminiu insultu ir koronarine širdies liga.

LpPLA2 rekomenduojama nustatyti kartu su hs-CRP (jautriu C reaktyviuoju baltymu), nes hs- CRP kiekio padidėjimas gali būti nesusijęs su subtiliu kraujagyslių vidinės sienelės uždegiminiu procesu. Padidėjęs hs-CRP kiekis gali rodyti bendrą organizmo uždegiminį procesą (pvz., pneumoniją). O štai LpPLA2 beveik visai nereaguoja į sisteminį išreikštą uždegimą ir rodo subtilų vietinį kraujagyslių pakenkimą, galintį vystytis aterosklerozės pakenkimo taškuose. Kita LpPLA2 savybė – šis rodiklis gali jautriai reaguoti į profilaktinį gydymą cholesterolio kiekį mažinančiais vaistais, jeigu gydymas efektyvus. Tuomet LpPLA2 gali tekti nustatinėti dažniau. LpPLA2 negali atstoti tradicinių cholesterolio rodiklių, jis tik papildo juos.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Rašyti komentarą