Meniu

Kreatininas

Norma
Suaugusieji
moterys 23µmol/l–97 µmol/l
vyrai 27µmol/l–115 µmol/l
asmenys, vyresni nei 50 metų 29µmol/l–124 µmol/l
Vaikai
naujagimiai 25µmol/l–115 µmol/l
iki 1 savaitės 15µmol/l–88 µmol/l
2–4 savaitės 5 µmol/l–44 µmol/l

Serumas
Dangtelis raudonas

Kreatininas – vienas iš svarbiausių glomerulų filtracijos ir inkstų funkcijos rodiklių. Sutrikus filtracinei inkstų funkcijai, kreatinino koncentracija serume didėja. Kreatininas susidaro raumenyse ir patekęs į kraują filtruojasi inkstų glomeruluose. Kanalėliuose kretinino reabsorbcija nevyksta (galima tik nedidelė tubulinė sekrecija), todėl šis rodiklis beveik išimtinai atspindi glomerulinės filtracijos (GF) greitį. Kreatinino koncentracija sveiko žmogaus serume yra gana pastovus dydis, nes jo išskyrimo inkstuose greitis svyruoja tik 10–15%, o sintezė proporcinga raumenų masei. Kreatinino filtracija priklauso nuo funkcionuojančių glomerulų kiekio. Jeigu funkciškai aktyvių glomerulų kiekis sumažėja, tuomet kreatinino koncentracija serume didėja. Senstant glomerulinė filtracija ir raumenų masė mažėja maždaug proporcingai, todėl kreatinino koncentracija serume išlieka praktiškai nepakitusi. Skirtingiems individams kreatinino koncentracija serume gali būti nevienoda, tačiau kiekvienam sveikam asmeniui ji yra gana pastovus dydis įvairiais laiko momentais. Glomerulinės filtracijos greičiui esant mažiau nei 50% kreatinino koncentacija serume vis dar išlieka nepakitusi. Tai vadinama „paslėpta kreatinino sritimi“, ir ši savybė neleidžia anksti atpažinti patologinių glomerulinės filtracijos pokyčių. Pagrindinės kreatinino nustatymo indikacijos yra įvertinti glomerulinę filtraciją, funkciškai aktyvių glomerulų kiekį ir inkstų ligos sunkumo laipsnį.

Ligos.lt

Klaidingai dideli kreatinino tyrimo rezultatai būna, jeigu kraujyje yra daug gliukozės, fruktozės, ketoninių kūnų, cefalosporinių antibiotikų ar jų metabolitų, histidino, asparagino, indolo, hipuro rūgšties, askorbo rūgšties, levodopos darinių, pirokatecholio, rezorcinolio, nitrofurazonų, rezerpinų ir kai kurių kitų medžiagų. Kreatininas yra galutinis kreatino metabolizmo produktas. Kreatinino susidarymas organizme labai priklauso nuo bendros raumenų masės. Todėl, jeigu ligonio svoris labai mažas, jeigu jam diagnozuota hipotirozė ar kita kreatinino koncentraciją mažinanti priežastis, šis rodiklis gali nevisiškai atspindėti filtracinę inkstų funkciją. Jeigu yra širdies nepakankamumas, tada dėl sulėtėjusios kraujo tėkmės per inkstus didėja kreati- nino koncentracija kraujyje. Šis didėjimas yra lėtesnis negu šlapalo (ureos) didėjimas kraujyje esant širdies nepakankamumui. Su amžiumi kreatinino koncentracija kraujyje taip pat palaipsniui didėja. Geresnis filtracijos rodiklis už kreatininą yra cistatinas C. Kartais manoma, kad esant inkstų patologijai būtinai kartu turi didėti ir ureos, ir kreatinino rodikliai. Tokia nuomonė yra neteisinga. Vieno iš rodiklių didėjimas kartais leidžia diferencijuoti patologines būkles. Kai pažeidžiama inkstų funkcija, ureos koncentracija padidėja anksti. Skirtingai nei kreatinino, ureos pašalinimas iš organizmo priklauso nuo diurezės. Todėl abu šie rodikliai kinta nevienodai. Paprastai ureos padidėjimas be kreatinino padidėjimo yra ekstrarenalinės patologijos priežastis. Tuo tarpu kreatinino koncentracijos padidėjimas serume be ureos koncentracijos padidėjimo dažniausiai yra inkstinės prigimties. Tik tada, kai kreatinino koncentracija serume padidėja daugiau nei 250µmol/l, galima teigti, kad kartu esantis ureos koncentracijos padidėjimas susijęs su inkstų funkcijos nepakankamumu. Kita vertus, ureos koncentracijai padidėjus daugiau nei 30mmol/l, beveik visuomet galima atmesti ekstrarenalinių priežasčių grupę. Progresuojant inkstų patologijai ir kiti serumo rodikliai kinta nevienodu greičiu. Anksčiausiai padidėja šla- pimo rūgšties koncentracija, po to – indikanas, urea, vėliausiai kreatininas. Šis fenomenas vadinamas Mayers laiptine susilaikymo teorija. Nors šlapimo rūgšties ir indikano koncentracijos padidėjimas inkstų funkcijos sutrikimų pradžioje pasitaiko anksčiausiai, jų nustatymas šiuo tikslu nenaudojamas. Pagrindiniai inkstų funkcijos rodikliai lieka urea ir kreatininas. Kreati- nino nustatymas serume taip pat yra vienas iš rodiklių, atliekamų norint įvertinti kreatinino klirensą.

Galimi nevienodi ureos ir kreatinino rodikliai esant įvairioms patologijoms.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Komentarai

 • Jolita

  Sveiki krepšininkas 86 glomerų kiekis 67 ką tai galėtų reikšti po truputį paskauda kairįjį šoną ką tai galėtų reikšti, pavasarį darytas tyrimas buvo ir rodikliai buvo krepšininkas 60 glomerai 104 pastaruoju metu vargina kraujo spaudimas ir gydytoja niekaip neatitiko vaistus taip pat kamuoja nervinė įtampa.

 • Vida

  Kiek galioja padaryta Kreatinino analizė?

 • Jonas

  O kaip jus manote jai 16 metų berniuku yra 101.8 ar tai geras rodikilis ar ne? Ar galėtunete atsakyti? Ačiū

 • Ina

  Turiu kretinino tyrimu rodiklius ir raso norma nuo 50,4---98,1.

 • danute

  sveiki, mano kretininas 125.9, erea 10,26 ,kalis 5,5 ,slapimo tyr leukocitai 25 ,c reak balt 0,33, ar verta sunerimti, man silpna pastovei, aciu, mano svoris 58kg, ugis 163

 • Inga

  Sveiki, kreatininas 108,5, UREA norma. Kas tai yra?

 • Robertas

  Kreatino rodikliai 435.Ar tai jau labai blogai?

 • Lina

  Ko tikėtis jei kreatininas nekrenta metai laiko žemiau 700? Prostatos vėžys ir sl pūslės vėžys sakė tam įtakos nedaro. Ką dar nustatys? Jau bijau vest žmogų pas gyd :(

 • Anželika

  Po pietų paėmė kraujo iš piršto kreatinino nustatyti,rezultatas buvo 98, buvau po pietų,Ar tai turi įtakos tokiam rezultatui, aukštas kreatininas?

 • Jūratė

  Nustatyta vyrui kreatinino kraujo tyrime 150, ar tai labai blogai?

 • Onutė

  Onutė
  Mano kraujyje kreatenino yra 86,32.Turiu širdies nepakankumą. Ar turiu ką nors daryti? Atsakykite el.p.

 • Andžela

  Labas vakaras, kreatinino kiekis vyro kraujyje - 127.79, ar tai jau blogai? Ačiū.

 • Vaidas

  Ne nefrologo,o neurologo pagalba,p.Migle.

 • Aušra

  Laba diena. 33 metus sergu I tipo diabetu. Apie 20 metų mano kreatinino kiekis padidėjęs, pvz.: 2001 metais jis buvo 145, po to ėmė mažėti iki 134-137, 2013 metais buvo 94, 2016 metais 98, 2017 metais 113. Urea visada normos ribose. Taip ir nesuprantu ar čia yra diabeto inkstų pakenkimas, ar čia kitos priežastys lemia tai.

 • Virgis

  Pas mane pašalintas pradžioje piktybinis navikas. o paskui ir visas inkstas. Per metus labai kinta kreatininas. Buvo 170, po pusės metų 135, paskui 140, ir per mėnesį šoktelėjo iki 180. Mano svoris 120 kg. Laukiu komentaro.

 • Miglė

  Irena, kreatinino per daug, tikslinga gydytojo nefrologo konsultacija.

 • IRENA BUTKIENEi

  mano krauyje kretininas 104,ar norma

 • Mantas

  Labai išsamu, ačiū!

Rašyti komentarą

Captcha