Meniu

IBC, TIBC (Geležies surišimo rodikliai)

Norma TIBC (IBC)
Moterys 49–89µmol/l
Vyrai 52–77µmol/l
Vaikai
naujagimiai 24–61µmol/l
iki 6 mėn. 52–78µmol/l
vyresni nei 7 mėn. 49–85µmol/l

Sinonimai: IBC (iron binding capacity), geležies surišimo rodiklis, TIBC (total iron binding capacity).
Serumas
Dangtelis raudonas

Geležies surišimo rodikliai naudojami mikrocitinėms anemijoms diferencijuoti. Šių anemijų metu hematologinio analizatoriaus indeksai MCV ir MCH būna sumažėję. TIBC ir IBC rodo, kiek geležies gali prisijungti transferinas – baltymas, serume pernešantis geležį.

Esant geležies deficitui, mažėjant geležies koncentracijai serume, TIBC ir transferino koncentracija didėja (kompensacinė reakcija). Atvirkščiai, geležies koncentracijai didėjant, TIBC koncentracija mažėja. Geriausias rodiklis diagnozuojant geležies deficitą yra feritinas (geležies atsargų rodiklis). TIBC ir geležies koncentracijos serume nustatymas neleidžia atskirti pagrindinės geležies deficito priežasties – ar ji įvyko dėl geležies stygiaus, ar dėl lėtinės ligos. Tokiais atvejais padeda diferencijuoti feritino tyrimas – jis sumažėja pirminio geležies deficito atveju ir nepakinta (arba padidėja) lėtinės ligos atveju. Normoje IBC ir TIBC rodikliai turėtų būti apie tris kartus didesni nei serumo geležis. Šie rodikliai tiek diagnostine interpretacija, tiek koncen- tracija serume yra panašūs į transferiną. Apytikrė formulė TIBC ir transferino koncentracijoms serume apskaičiuoti yra tokia:

TIBC = transferinas×1,25.

Šiek tiek papildomos informacijos geležies apykaitai turi UIBC rodiklis. Jis parodo tą dalį transferino, kuri yra nesurišta su geležimi. Esant hemochromatozėms ir hipotransferinemijai (labai reta patologija), UIBC sumažėja, esant geležies deficitui – padidėja. Šie UIBC pokyčiai didesni nei TIBC ar transferino.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Rašyti komentarą

Captcha