DVI kategorijos rezus antigenas

Laboratorinis tyrimas

Sinonimai: Du, Silpnas D (Du), Rh variantas D WEAK.

Kraujas, EDTA
Du mėgintuvėliai: vieno dangtelis violetinis, kito dangtelis raudonas

Absoliuti dauguma asmenų arba turi rezus kraujo grupės antigeną Rh(D+), arba jo neturi Rh(D-). Tačiau maždaug 1% asmenų gali būti nustatoma tarpinė, silpna Rh(D) antigeno ekspresija. Ši spilna Rh antigeno ekspresija žymima DU arba DWEAK. Ji reiškia, kad laboratoriniais serologiniais metodais nustatyta silpna rezus antigeno ekspresija. DU gali atsirasti nėščiajai, kuri buvo Rh(D-), jeigu į jos kraują patenka vaisiaus eritrocitų, kurie yra Rh(D+). Susimaišę motinos ir vaisiaus eritrocitai indukuoja silpną DWEAK antigeno serologinę reakciją. Tačiau gali būti ir genetiškai paveldima DWEAK forma. Ji vadinama DVI.

Klinikiniu požiūriu silpnai išreikšti rezus antigenai DU, DWEAK ar DVI vienodai svarūs. Šis faktorius yra imunogeniškas rezus neturintiems Rh(D-) individams.  Jeigu  asmeniui,  turinčiam rezus DWEAK antigeną perpilamas Rh(D+) turintis kraujas, tai toks asmuo gali sensibilizuotis prieš šį kraują lygiai taip pat, kaip ir rezus neigiamas Rh(D-) individas. Todėl recipientas, turintis DWEAK, sąlyginai laikomas rezus neigiamu. Tuo tarpu rezus DWEAK turintis donoras laikomas rezus teigiamu, nes tokio kraujo transfuzija Rh(D-) individui gali sukelti antikūnų pasigaminimą.

Kartais DWEAK nustatymas naudojamas motinos-vaisiaus imuninei sąveikai vertinti. Jis gali parodyti, ar nėštumo (gimdymo, amniocentezės, Cezario pjūvio, nėštumo komplikacijų) metu įvyko motinos organizmo sensibilizacija prieš rezus Rh(D+) antigeną dėl vaisiaus kraujo priemaišos. Tokiose situacijose gydymo tikslu gali būti leidžiamas imuninis Rh serumas. Šis testas atliekamas nėščiosioms, kurios yra Rh(D-) prieš gimdymą. Jeigu nėščioji prieš gimdymą yra Rh(D-), bet tuoj pat po gimdymo tampa Rh(D+) (arba „silpnai teigiama“ DWEAK), tuomet tai gali būti netiesioginis sensibilizacijos įrodymas. Sensibilizacija prieš Rh(D+) antigeną atsiranda dėl to, kad į motinos kraują patenka vaisaus kraujo. Tačiau neradus DWEAK motinos kraujyje pogimdymo dar ne visada galima teigti, kad vaisiaus kraujo tikrai nepateko į motinos organizmą. Šio testo jautrumas yra ribotas.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
kraujas
recipientas

Rašyti komentarą