D- dimeras

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
0– 0,5mg/l

Serumas, kraujas su heparinu
Dangtelis raudonas arba žalias (žalias – urgentiniam tyrimui)

D-dimeras – tai urgentinės laboratorinės diagnostikos parametras, naudojamas tais atvejais, kai reikia atmesti plaučių arterijos trombozę. Padidėjusi D-dimero koncentracija kraujyje gali būti dėl plaučių arterijos embolijos ar giliųjų venų trombozės. Taip pat D-dimero koncentracija padidėja, jei yra: miokardo infarktas, DIK sindromas, nestabili krūtinės angina. Dabar yra laboratorinių testų, leidžiančių prie ligonio lovos per keletą minučių iš kraujo lašo gauti tikslią D-dimero reikšmę. Plaučių arterijos emboliją galima įtarti esant: a) dispnoe reiškiniams; b) pleuralgijai; c) kosint krauju. Labai dažnai plaučių arterijos trombozė būna aptinkama pavėluotai arba iš viso nediagnozuojama. Taip yra dėl ilgų ir sudėtingų klinikinių instrumentinių procedūrų. Šie instrumentiniai metodai dažnai sukelia ligoniui papildomą įtampą, yra brangūs, ne visur atliekami. D-dimeras – laboratorinis rodiklis, leidžiantis atmesti plaučių arterijos emboliją. Jeigu ligonio serume rasta D-dimero koncentracija yra mažesnė nei 0,5mg/l (500µg/l), tada plaučių arterijos trombozę (arba giliųjų venų trombozę) galima atmesti. Giliųjų kojų venų trombozė dažnai pasireiškia skausmu blauzdos srityje, padidėjusiu jautrumu spaudžiant blauzdos sritį, kojos ar blauzdos patinimu. Kai kurie autoriai rekomenduoja skiriamąją koncentraciją laikyti ne 0,5mg/l, bet 0,3mg/l.

D-dimero nustatymas taip pat yra kompleksinė DIK sindromo diagnostikos dalis. Norint patvirtinti DIK sindromą reikia turėti galvoje, kad nustatant D-dimerą gali būti klaidingai teigiamos ir klaidingai neigiamos reikšmės. Esant trombolizei nėra tiesioginio ryšio tarp reperfuzijos ir didėjančios D-dimero koncentracijos kraujyje. Jei randamas D-dimero padidėjimas, galima tvirtinti, kad vyksta trombino ir plazmino gamyba. Tiriant DIK sindromą, rekomenduojama nustatyti D-dimerą ir ištirti fibrino/fibrinogeno degradacijos produktus. Jeigu abu rodikliai padidėję, tuomet DIK sindromo tikimybė yra didelė.

D-dimero rodiklis gali būti naudojamas ir trombolizinio gydymo efektyvumui įvertinti. Esant adekvačiam trombolizinės terapijos atsakui, D-dimero koncentracija kraujyje mažėja. Ji gali sumažėti iki nulio.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
angina
blauzdos
dimeras
infarktas
sindromas
trombozė

Rašyti komentarą