Cholesterolis MTL

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Rekomenduojamos reikšmės    2,6–3,4mmol/l
Saikingai padidėjęs                  3,4–4,1mmol/l
Ryškiai padidėjęs daugiau nei    4,1 mmol/l
Ligoniai, sergantys koronarine širdies liga (gydymo tikslas – toks MTL cholesterolio lygis) 1,0– 2,6 mmol/l
Ligoniai, turintys kelis rizikos veiksnius (gydymo tikslas – toks MTL cholesterolio lygis)     2,6–3,9mmol/l
Ligoniai, kuriems būtinas daugiau nei medikamentinis gydymas (atsitiktinis tyrimas)        4,7 mmol/l

Sinonimai: mažo tankio lipoproteinų cholesterolis, β-lipoproteinų cholesterolis, MTL (β) cholesterolis.
Serumas, plazma EDTA
Dangtelis raudonas arba violetinis

MTL cholesterolis – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė MTL funkcija yra cholesterolio pernešimas iš sintezės vietos kepenyse ir žarnų gleivinėje į periferinius audinius ir jų kraujagysles. Manoma, kad MTL cholesterolis yra vienas aterogeniškiausių faktorių žmogaus organizme. Todėl tai kartu ir vienas iš jautriausių rodiklių, lemiančių aterosklerozės riziką. Su amžiumi MTL cholesterolio koncentracija šiek tiek didėja. Vyresnio amžiaus asmenims pageidautina pasiekti griežtesnių MTL cholesterolio koncentracijos kriterijų. Pasiekus mažesnių MTL cholesterolio koncentracijų, galima bent iš dalies kompensuoti pagreitėjusį aterosklerozės procesą senatvėje. Normos lygmuo dar labiau sumažėja, jeigu diagnozuojama koronarinė širdies liga arba yra papildomų rizikos veiksnių.

Papildomi rizikos veiksniai, kuriuos reikia turėti omenyje, vertinant MTL cholesterolio normą
Vyriška lytis;
Koronarinė širdies liga šeimos anamnezėje;
Rūkymas;
Padidėjęs kraujospūdis,
DTL cholesterolis (HDL cholesterolis) mažiau nei 0,9mmol/l;
Diabetas;
Ligos anamnezėje – tromboembolinės ligos epizodai;
Nutukimas.

Medikamentai nuo aterosklerozės turėtų būti skiriami ir dozuojami pirmiausia remiantis MTL cholesterolio koncentracija kraujyje. Taip yra dėl to, kad MTL cholesterolio pokytis labiau- siai veikia aterosklerozės pasireiškimo greitį. Jeigu gydant pavyksta efektyviai sutvarkyti MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje, galima teigti, kad gautas teigiamas efektas. Mažo tankio lipoproteinai yra pagrindinė frakcija, pernešanti cholesterolio eterius. MTL cholesterolis skirs- tomas į subfrakcijas MTL1, MTL2 ir MTL3. Apolipoproteinas B yra pagrindinis MTL komponentas. Kai kurių autorių duomenimis, būtent apolipoproteino B nustatymas gali būti tikslesnis MTL ir labai mažo tankio lipoproteinų apykaitos rodiklis organizme (kartu ir aterosklerozės rizikos rodiklis).
MTL cholesterolis apskaičiavimo metodu. MTL cholesterolio koncentraciją galima nustatyti žinant kitus tris lipidų parametrus: 1) bendrą cholesterolį; 2) trigliceridus; 3) DTL cholesterolį. Šiuo tikslu naudojama Friedwald formulė:

              MTL CHOL (mmol/l) = Cholesterolis (bendras) – (DTL cholesterolis + trigliceridai×0,45)

Pavyzdys:
a) bendras cholesterolis = 7,6mmol/l; b) DTL cholesterolis = 0,9mmol/l; c) trigliceridai = 2,7 mmol/l

Tuomet pavyzdys apskaičiuojamas taip:

               MTL CHOL = 7,6 – (0,9 + 2,7×0,45) = 5,485mmol/l

Ši formulė negali būti taikoma, kai trigliceridų koncentracija viršija 5,5mmol/l. Trigliceridų kiekis serume labai priklauso nuo to, kiek laiko iki kraujo paėmimo momento ligonis buvo nevalgęs. Dar dvi pastabos: 1) MTL cholesteroliui apskaičiuoti negalima taikyti bet kokios Friedwald formulės. Kartais klaidingai naudojamasi Friedwald formulės variantu, kuris priimtinas tik tuo atveju, kai MTL cholesterolis skaičiuojamas mg/dl vienetais. Jeigu atsakymas pateikiamas mmol/l, leidžiama naudoti tik mmol/l formulę; 2) jeigu yra galimybė, visuomet reikėtų stengtis nustatyti MTL cholesterolį tiesiogiai, nesinaudojant jokiais perskaičiavimais ar Friedwald formule. Perskaičiuojant gaunamos kelis kartus didesnės paklaidos, negu matuojant MTL cholesterolį tiesiogiai. Ypač tikslūs tiesioginiai metodai, nereikalaujantys centrifugavimo. Perskaičiuojant ne tik susidaro trijų atskirų matavimų paklaidos. Jos dar išauga atliekant matematinius veiksmus (net jeigu jie atliekami be klaidų).
Jau įrodyta, kad turint tiesioginius nustatymo metodus nėra jokio pagrindo taikyti MTL chloesterolio apskaičiavimo formulę, nes ji gali būti klaidų šaltinis ne vien dėl didelių matematinių metodologinių paklaidų. Keletas medicininių faktorių, turinčių įtakos Friedwald formulei:
1) chilomikronų perteklius (ypač jeigu nesilaikoma „tyrimo nevalgius“ taisyklės) dirbtinai padidina MTL cholesterolio vertes, gaunamas apskaičiavimo būdu; 2) esant trigliceridų koncentracijos padidėjimui, santykis trigliceridai/labai mažo tankio lipoproteinai kinta, ir todėl neišlai- koma pagrindinė Friedwald formulės aksioma, kad šis santykis turi būti normalus; ši aplinkybė susijusi su rekomendacija nenaudoti Friedwald formulės tais atvejais, kai plazmos trigliceridų koncentracija viršija 5,5mmol/l; 3) ligoniams, sergantiems disbetalipoproteinemija (Fredrickson III tipas), dažnai klaidingai diagnozuojama hipercholesterolemija (Fredrickson II b tipas);
4) gretutinės ligos – diabetas, inkstų patologija, hemodializė, alkoholinė kepenų cirozė, – sukelia tokius lipoproteinų sudėties pokyčius, kad Friedwald formulė negali būti naudojama; 5) jeigu serume būna padidėjusi lipoproteino (a) koncentracija, MTL cholesterolio koncentracija būna dirbtinai padidinta, jeigu ji nustatoma apskaičiavimo būdu. Norintiems šiuo klausimu pasidomėti detaliau, galima rekomenduoti puikią studiją:
Aufenanger J., Zawta B., LDL Cholesterol: don’t guess. Measure it. A critical examination of the Friedwald formula. – Clin. Lab. 1999; 45 :617– 622.
Pastaba. Friedwald formulė skaičiuojant mg/dl (jos naudotimmol/l reikšmėms negalima):
           MTL – Chol (mg/dl) = Chol (bendras) – (DTL chol + trigliceridai× 0,2)

Bendri kraujo paėmimo reikalavimai tiriant cholesterolį ir kitus lipidus: 1) privalu, kad prieš tyrimą ligonis 14 valandų būtų nevalgęs; 2) būtina, kad kraujas ligoniui visuomet būtų imamas toje pačioje padėtyje (pvz., sėdint). Ligoniui stovint, sėdint ar gulint, jo paimto kraujo lipidų reikšmės gali skirtis apie 10% (gulint jos padidėja); 3) veną užspausti ne ilgiau nei 1 minutę; 4) visada naudoti vienodą tiriamąją medžiagą (serumą, plazmą, kapiliarinį kraują); 5) jeigu tiriama plazma, visada naudoti vieną ir tą patį antikoaguliantą (geriausia EDTA, citruota plazma (mėlynas dangtelis) sumažina reikšmes 14%, o plazma su fluoridu (pilkas dangtelis) – 18%); 6) laikant serumą šaldytuve 0–4°C, tyrimą atlikti ne vėliau, kaip per dvi paras. Papildoma informacija „Gydymo taktika pagal cholesterolio ir lipidų rodiklius“.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
cholesterolis
dangtelis
diabetas
ligoniai
ligonis
ligos
lygis
nutukimas
patologija
plazma
tipas
trigliceridai

Komentarai

2021-06-19 | Leonas
gali.tai labai blogai
2016-05-05 | Vilia
Ar gali būti, kad TG gaugiau nei bendras cholesterolis

Rašyti komentarą