Cholesterolis DTL

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Moterys 0,9–2,0 mmol/l
Vyrai 0,9–1,7 mmol/l

Sinonimai: didelio tankio lipoproteinų cholesterolis, DTL (α) cholesterolis, „gerasis“ cholesterolis, HDL cholesterol (angl).
Serumas, plazma EDTA
Dangtelis raudonas arba violetinis

DTL cholesterolis – „gerasis“ cholesterolis. Svarbiausias DTL vaidmuo yra paimti iš periferinių audinių cholesterolį ir neleisti jam kauptis arterijų sienelėse. DTL cholesterolio koncentracijos padidėjimas laikomas geru, antiateroskleroziniu, pokyčiu. DTL cholesterolio padidėjimas be kita ko rodo, kad bendras cholesterolis gali būti padidėjęs, bet jis padidėja ir „gerojo“ cholesterolio sąskaita. DTL cholesterolis konkuruoja su „bloguoju“ cholesteroliu, transportuoja cholesterolį atgal į kepenis ir neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms. Jis sąlygoja cholesterolio pernešimą iš periferinių organų į kepenis. Čia jis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. Todėl, esant padidėjusiai bendro cholesterolio koncentracijai, geras požymis yra padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija. Asmenims, turintiems nedaug rizikos sirgti koronarine širdies liga, yra maža bendro cholesterolio, maža trigliceridų ir didelė DTL cholesterolio koncentracija kraujyje. Net ir esant nedidelio laipsnio bendro cholesterolio padidėjimui, kartu nustatoma didelė DTL cholesterolio koncentracija vaidina apsauginį vaidmenį. Pagrindinis baltymas, transportuojantis DTL cholesterolį, yra apolipoproteinas A1. Dabar yra nemažai klinikinių duomenų, liudijančių, kad apolipoproteino A1 nustatymas gali būti šiek tiek informatyvesnis nei DTL cholesterolio matavimas. Šių parametrų klinikinės interpretacijos labai panašios. Kadangi visada paranku žinoti, kuri cholesterolio frakcija didėja, įvestas cholesterolio/DTL cholesterolio santykis. Kuo šis santykis didesnis (arba didėja ligos dinamikoje), tuo didesnė aterosklerozinių komplikacijų tikimybė. Šis santykis yra daug jautresnis koronarinės širdies ligos prognozės rodiklis nei paprastas bendro cholesterolio matavimas.

Laboratoriniai metodai, nereikalaujantys centrifugavimo (tiesioginis DTL cholesterolio matavimas), gerokai padidina DTL cholesterolio matavimo tikslumą. Tiesioginio nustatymo metodai klinikines interpretacijas daro patikimesnes, jų kartotinumas daug geresnis.

Bendri kraujo paėmimo reikalavimai tiriant DTL cholesterolį analogiški cholesterolio reikala- vimams: 1) privalu, kad prieš tyrimą ligonis 14 valandų būtų nevalgęs; 2) būtina, kad kraujas ligoniui visuomet būtų imamas toje pačioje padėtyje (pvz., sėdint). Ligoniui stovint, sėdint ar gulint, jo paimto kraujo lipidų reikšmės gali skirtis apie 10% (gulint jos padidėja); 3) jeigu reikia užspausti veną, tai turi trukti ne ilgiau nei 1 minutę; 4) visada naudoti vienodą tiriamąją medžiagą (serumą, plazmą, kapiliarinį kraują); 5) jeigu tiriama plazma, visada naudoti vieną ir tą patį antikoaguliantą (geriausiai – EDTA, citruota plazma (mėlynas dangtelis) sumažina reikšmes 14%, o plazma su fluoridu (pilkas dangtelis) – 18%); 6) laikant serumą šaldytuve 0–4°C, tyrimą atlikti ne vėliau kaip per dvi paras. Papildoma informacija „Gydymo taktika pagal cholesterolio ir lipidų rodiklius“.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
dangtelis
plazma

Rašyti komentarą