ACT (Aktyvintas krešėjimo laikas)

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
70–120 sek.

Sinonimai: Activated clotting time, Activated coagulation time, Ground glass clotting time, AKL.
Kraujas
Tyrimas atliekamas kraujo paėmimo momentu

ACT – vienas svarbiausių parametrų kontroliuojant gydymą heparinu, ypač skiriant dideles jo dozes (intervencinės kardiochirurginės, angioplastinės procedūros, hemodializė). Skiriant mažas heparino dozes (iki 0,5 IU/ml plazmos) labiau naudotinas kitas rodiklis – APTT. ACT nustatomas tiesiog prie ligonio lovos: ant specifinio sauso reagento paviršiaus užlašinama kraujo. Rodiklis nejautrus VII faktoriaus deficitui bei kai kurioms trombocitų anomalijoms. Dabar heparino terapijos monitoringui naudojama apie 12 skirtingų testų (dažnai jie labai panašūs vienas į kitą). ACT rodiklis rekomenduojamas ir vietoj kitų anksčiau naudotų rodiklių: plazmos rekalcifikacijos laiko, dalinio tromboplastino laiko, trombino laiko, polibreno titravimo. ACT kartu su APTT tinka specifinės heparino terapijos (pvz., kardiochirurgija) metu.

Vienas svarbiausių ACT pranašumų yra tas, kad tyrimo rezultatą galima gauti per keletą minučių prie ligonio lovos. Skiriant hepariną tai svarbu, nes šioje situacijoje gydantis gydytojas neretai susiduria su urgentinėmis būklėmis. Laboratorinio ACT monitoringo svarba išryškėja žinant didelius individualios reakcijos į hepariną skirtumus. Heparino dozės priklauso nuo daugelio aplinkybių: 1) nuo trombozinio proceso sunkumo; 2) nuo potencialios kraujavimo rizikos; 3) nuo heparino vaistinės formos tipo (polimeras, sulfogrupių dalis); 4) nuo kitų papildomai vartojamų medikamentų – antihistaminų, penicilinų, tetraciklinų, askorbo rūgšties.

Iš esmės ACT gana kontraversiškas rodiklis. Kai kurių autorių duomenimis, tam tikrose kardiovaskulininės chirurgijos situacijose ACT panaudojimas heparino dozavimui kontroliuoti yra pranašesnis nei APTT (Varan N. et al.). ACT rodiklis nustato bendrą koaguliacijos aktyvumą. Kliniškai pavojinga situacija gali būti susijusi su tuo, kad ACT pailgėjimas gali būti ne vien tik heparino poveikio rezultatas. Skiriant protamino sulfatą (heparino antagonistą) gali susidaryti būklė, kai protamino sulfato yra daugiau nei heparino. Protamino sulfatas, kai jo organizme yra daugiau nei heparino, veikia kaip antikoaguliantas. ACT rodiklis šioje situacijoje yra neinforma-tyvus. Atliekant chirurginę intervenciją, suintensyvėjus krešėjimui, ACT kartais gali sumažėti. Todėl chirurginių intervencijų metu vartojant protamino sulfatą ACT foninė reikšmė turėtų būti nustatomas atlikus inciziją.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
plazmos
procedūros

Komentarai

2014-11-24 | Vilius
Pagal toliau pateiktą nuorodą, ne laikas yra aktyvintas, o krešėjimas yra suaktyvinamas panaudojant tam tikrą aktyvatorių. http://www.practical-haemostasis.com/Miscellaneous/Miscellaneous%20Tests/act.html

Rašyti komentarą