Meniu

α-Amilazė pankreatinė

Norma
Suaugusieji              10–115 U/l
Vaikai
1–5 dienų                  0–2,0U/l
6 dienų – 6 mėn.        0–16U/l
0,5 metų – 1 metų      0–45U/l
1–3 metų                   0–61U/l
4–6 metų                   0–66U/l
7–12 metų                 0–73U/l
13–17 metų               0–80U/l

Sinonimai: kasos amilazės izofermentas, α-Pancreatic amylase, p–Amylase.
Serumas
Dangtelis raudonas

Pankreatinė α-amilazė – specifiškiausias dabar žinomas kasos uždegimo rodiklis. Diagnostikoje jis reikšmingesnis nei paprasta α-amilazė, elastazė, lipazė, kolipazė, karboksilesterio lipazė, pankreatinė fosfolipazė A2 ar kuris kitas kasos uždegimo rodiklis. Jis nepadidėja esant kitiems patologiniams procesams, išskyrus tuos, kurie pažeidžia kasą. Apendicito, peritonito, parotito, negimdinio nėštumo ir kitų patologijų metu, jeigu į procesą tiesiogiai neįtraukiama kasa ar pilvaplėvės dalis, esanti šalia jos, pankreatinė α-amilazė nepadidėja. Kasos vėžys kartais labai sumažina pankreatinės α-amilazės koncentraciją kraujyje. Tačiau kasos vėžio metu, esant antriniam uždegimui, gali ir didėti pankreatinės α-amilazės reikšmės. Kasos vėžiui specifiškesnis laboratorinis rodiklis yra vėžio žymuo CA 19-9. Naujagimiams pankreatinės α-amilazės koncentracija kraujyje yra 50 kartų mažesnė negu suaugusių individų kraujyje. Pats didžiausias klinikinis jautrumas ir specifiškumas kasai pasiekiamas kartu nustatant pankreatinę α-amilazę ir lipazę. Kasos cistos turinyje pankreatinės α-amilazės aktyvumas gali būti itin didelis.
 
Ligos.lt

Pankreatinė α-amilazė ir lipazė yra geresni ūmaus pankreatito laboratoriniai rodikliai nei bendra α-amilazė. Esant ūmiam pankreatitui, dažniausiai padidėja abu fermentai - pankreatinė α-amilazė ir lipazė. Tačiau kartais (apie 15% visų ūmaus pankreatito atvejų) ši patologija gali vystytis padidėjant tik vienam iš rodiklių. Pankreatito metu bendra ir pankreatinė α-amilazės gali būti nustatomos šlapime. Lipazės nustatymas vertingas tik serume. Jeigu gydymo įstaigoje naudojama pankreatinė α-amilazė, tuomet bendros α-amilazės nustatymas neturi prasmės. Lėtinio pankreatito atveju pankreatinė α-amilazė ir lipazė yra mažai vertingi rodikliai. Lėtinio pankreatito eiga vertinama pagal kliniką, instrumentinius tyrimus, koprologinį vaizdą (riebalai, elastazė, chimotripsinas). Kasos vėžio atveju specifiškiausi yra Ca 19-9 ir kartais CEA rodikliai.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Komentarai

  • Aleksandras

    PAMYL 44. AMYL 49. LIP 61

  • Laima Taparauskiene

    Sveiki, Dariaus tyrimą Amilaze ir gydytoja sake mažas 4,o norma prasideda nuo 13,ar turėčiau sunerimti ir dar atlikti kitus kokius tyrimus? Aciū

  • Vilma

    PAMYL Pankretine amilaze 18. AMYL Alfa amilaze 67. Lip. Lipaze 43. Prasau yvertikinte rezultatus Aciu

Rašyti komentarą

Captcha