Dieta, sergant ezofagitu

Dieta
Susijusios ligos

Stemplės uždegimas siejamas su skrandžio refliuksu ir hiatine išvarža. Priežastis – nepakankamas antirefliuksinis barjeras. Valgant paskubomis į skrandį patenka daug maisto, vidinė skrandžio ertmė padidėja, skrandžio turinys pakyla į stemplę.
Nuolatinis stresas, nervinė įtampa, nutukimas didina ezofagito riziką. Užsitęsęs ezofagitas gali sukelti stemplės gleivinės ląstelių pakitimus, vadinamus Bareto stemple. (žr. „Skrandžio sutrikimai“).

 

Stentai
Endoskopinis metalinių stentų įterpimas į susiaurėjusią stemplę leidžia išvengti visiško skrandžio užsidarymo ir užtikrina tinkamą paciento maitinimą. Stentai yra naudojami kaip paliatyvi priemonė stemplės vėžio atveju, tačiau taip pat padeda susidarius striktūroms dėl gerybinių procesų stemplėje bei gydant jos fistules.
Stentai gali sukelti šias komplikacijas: kraujavimą, stento migraciją, blokuoti maisto patekimą.

 

Mitybos rekomendacijos
Reikia informuoti pacientą apie maitinimosi režimą, aprūpinimą būtinu energijos ir maistinių medžiagų kiekiu, jų įsisavinimu, kad neišsivystytų mitybos nepakankamumas, būtų palaikoma optimali kūno masė (KMI ≥ 18), taip pat jį supažindinti su maitinimosi įpročiais, kurie mažina stento užsikimšimo tikimybę. Nors šis gydymo būdas yra vertinamas pirmiausia kaip paliatyviosios medicinos priemonė, tačiau net 75–90 proc. pacientų (jei ligos baigtis nemirtina) vėl grįžta prie beveik įprastinio raciono. Dėl stento įvedimo pagerėja pacientų mityba, gyvenimo kokybė ir trukmė.

 

Mitybos patarimai po stemplės stentavimo
Skysčiai
• Atlikus stentavimą, pirmąsias 24 valandas skirti skysčių konsistencijos dietą.
• Nevartoti gazuotų gėrimų. Tai gali būti refliukso atsiradimo priežastis.
• Užsikimšus stentui duoti pacientui atsigerti šilto vandens, kad stentas prasiplautų ir vėl galėtų praeiti maistas.
Maistas
• Mitybos rekomendacijos pateikiamos atsižvelgiant į paciento gebėjimą kramtyti, naviko stadiją, taip pat siekiant išvengti disfagijos.
• Maisto konsistencijos laipsnis parenkamas individualiai pagal pacientų poreikius.
• Jei nereikalinga maisto konsistencijos modifikacija, pacientams rekomenduojama:
– valgyti mažais kąsneliais ir gerai sukramtyti visą maistą,
– maitintis sėdint,
– valgyti lėtai,
– gerti daug skysčių.
• Pacientams dažnai patariama riboti maisto produktus, kurie gali užkimšti stentą. Tačiau eksperimentiniai duomenys rodo, kad reikia vengti tik tam tikros rūšies maisto.
– Sukeliantys okliuziją maisto produktai: sausa mėsa, vaisiai su sėklelėmis, paprikos ir pomidorų luobelės, džiovinti abrikosai.
Maistas, kuris gali praeiti pro stentą, valgomas mažais kąsneliais ir kramtomas dvigubai ilgiau nei įprastai: sumuštiniai, sausa skrudinta duona, obuoliai, konservuoti ananasai, apelsinai be tarpskiltelinių pertvarėlių, razinos, smulkinti džiovinti abrikosai, virti kiaušiniai, javainiai, mėsa, paukštiena.
Daugumą pacientų būtina maitinti papildomai, todėl privalu reguliariai įvertinti jų mitybą.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė

Žymos
maistas
mitybos
stentai

Rašyti komentarą