Hipocholija

Terminas

Nepakankama tulžies gamyba ar išsiskyrimas į dvylikapirštę žarną vadinamas hipocholija, o jos visiškas nepatekimas – acholija. Hipocholija galima badaujant, padidėjus simpatinio nervo tonusui.

Tulžies išsiskyrimas į dvylikapirštę žarną gali padidėti. Viena iš priežasčių – suaktyvėjusi jos gamyba, kurią skatina sekretinas, gastrinas, klajoklio nervo stimuliacija.

Sulėtėjusio tulžies išskyrimo priežastys gali būti funkcinės ir organinės. Funkciniai, motoriniai tulžies pūslės ir takų sutrikimai vadinami diskinezijomis, kurios gali būti dviejų formų: 1) hipertoninė forma; 2) hipotoninė forma.

1) Hipertoninė diskinezijos forma atsiranda dėl parasimpatinės nervų sistemos tonuso padidėjimo, todėl kyla tulžies rauko (Oddi) spazmas ir sutrinka tulžies patekimas į žarnyną.

2) Hipotoninė diskinezijos forma atsiranda dėl simpatinės nervų sistemos tonuso padidėjimo – tulžies pūslės tonusas sumažėja, tulžies išskyrimas sulėtėja.

Organiniai tulžies takų pažeidimai – uždegimai, akmenys, navikai. Tulžies išskyrimą pagreitina įvairios medžiagos – magnio sulfatas, kiaušinio trynys, riebalai. Tulžies išskyrimą didina virškinimo hormonai cholecistokinino pankreoziminas, sekretinas, motilinas. Kepenys per parą išskiria 12–36 g tulžies rūgščių, įeinančių į tulžies sudėtį. 10–20 proc. tulžies rūgščių, išskirtų į žarnyną, veikiamos mikrobų suyra, yra rezorbuojamos ir vėl panaudojamos tulžies gamybai.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
diskinezijos
forma
gamyba
hipocholija
pūslės
sekretinas