Dietologija

Dieta

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra priėmusi maitinimosi, fizinio aktyvumo ir sveikatos pasaulinę strategiją. Organizacijos valstybės narės įpareigojamos skatinti visuomenę sveikai maitintis, padėti pasirinkti maisto produktus, kad su maistu būtų gaunamas reikiamas maistinių medžiagų kiekis bei išlaikytas rekomenduojamas maistinių medžiagų santykis paros maisto davinyje siekiant sumažinti sergamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis bei juos provokuojančius rizikos veiksnius. Tinkamai maitinantis, organizmas aprūpinamas reikalingomis maistinėmis medžiagomis, užtikrinamas normalus augimas ir vystymasis, sustiprinama apsauginė organizmo funkcija nuo kraujotakos sistemos ligų, vėžinių susirgimų, nutukimo. Europos kovos su nutukimu chartija pažymi, kad antsvoris ir nutukimas yra viena iš rimčiausių problemų gyventojų sveikatai PSO Europos regione ir jau įgauna epideminį lygį. Didelės energinės vertės maisto ir gėrimų vartojimas, maitinimosi įpročių ir gyvenimo būdo pasikeitimas lemia šį reiškinį. Vien genetinis polinkis, kurį turi tam tikra gyventojų dalis, be tokių socialinių veiksnių pasikeitimo epidemijos nesukeltų. Antsvoris, nutukimas bei susijusios ligos jau nebėra tik pasiturinčios visuomenės požymis. Vystantis pasaulio globalizacijai, tai palietė ir pereinamojo laikotarpio šalis. Daugiau negu pusė suaugusių gyventojų daugelyje Europos regiono šalių turi antsvorio, o ketvirtadalis – jau nutukę. Lietuvos gyventojų faktiškos mitybos tyrimų, atliktų Respublikinio mitybos centro (nuo 2010 m. balandžio 1 d. – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro) 1997 m., 2002 m. ir 2007 m. duomenimis, Lietuvos gyventojų mityba nėra sveika. Nustatyta, kad per maža dalis
žmonių renkasi maistą sveikatos gerinimo (ligų profilaktikos) tikslu (2007 m. – 18,9 proc., 1997 m. – 8,1 proc.). Be to, Lietuvos gyventojai nepakankamai dažnai vartoja ir šviežių daržovių bei vaisių, taip pat grūdinių produktų. Lietuvos gyventojų maisto racione pastebimas riebalų perteklius (riebalinės kilmės kalorijos sudaro net 43,2 proc. paros raciono energinės vertės) ir angliavandenių trūkumas (angliavandenių kilmės kalorijos sudaro tik 41,1 proc. raciono energinės vertės); mažiau, negu rekomenduojama, su maistu gaunama skaidulinių medžiagų ir per daug cholesterolio bei natrio. Šios tendencijos, kaip ir per didelis mėsos ir jos produktų vartojimas, išlieka per visą pastarąjį dešimtmetį.

Dietologija – medicinos mokslų šaka apie racionalią mitybą, tirianti organizmo maistinių medžiagų, energijos poreikius ir jų koregavimo būdus specialiomis dietomis gydant konkrečias ligas.

Dietetika – žinių apie dietą ir jos poveikį sveikatai visuma.

Dietologas – medicinos gydytojas, teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs profesinę gydytojo dietologo kvalifikaciją ir pagal ją bei nustatytą kompetenciją teikiantis dietologijos paslaugas.

Dietistas – sveikatos priežiūros specialistas, turintis dietisto kvalifikaciją ir pagal ją bei nustatytą kompetenciją atsakingas už paciento maitinimosi priežiūrą ir ligų, susijusių su maitinimusi, profilaktiką.

Dietetikos tarnyba – kvalifikuotų asmens sveikatos priežiūros specialistų – gydytojų dietologų ir dietistų paslaugų sistema, užtikrinanti: tinkamą asmens maitinimąsi (konsultavimas, dietinis gydymas, dietos koregavimas bei pritaikymas, mitybos stebėsena ir mitybos palaikymas tinkamu režimu); asmens maitinimosi poreikių patenkinimą; tinkamą maitinimosi priežiūrą; saugų ir kokybišką mitybos palaikymą.

Dietinis gydymas – gydymas maistu specialiai parinktomis dietomis.

Dieta – tam tikras sveiko ar sergančio žmogaus maitinimosi režimas, specialios mitybos maisto rūšis ir raciono sudėtis. Dietą galima nustatyti, paskirti, jos laikytis: modifikavimas – sveikųjų asmenų pagrindinės dietos modifikavimas į gydomąją dietą pagal patofiziologinius pacientų organizmo pokyčius tam tikros ligos ar sveikatos problemos atveju; pritaikymas (adaptavimas) – dietos pritaikymas pagal individualius asmens maistinių medžiagų bei energijos poreikius ir maitinimosi įpročius parenkant mėgstamus maisto produktus, jų ruošimo būdą, konsistenciją, porcijų dydžius, valgymo režimą.

Lietuvos dietologų draugija. Adresas: Santariškių g. 2, LT-08406 Vilnius

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė

Žymos
dieta
dietologija
priežiūra

Rašyti komentarą