Antivitaminai

Terminas

Tai įvairios medžiagos, kurios mažina arba naikina vitaminų biologinį poveikį. Patekę į organizmą, antivitaminai per ilgesnį laiką sukelia atitinkamų vitaminų hipovitaminozę, avitaminozę. Antivitaminai gali būti įvairios svetimos medžiagos, nuodai, vaistai, biologinės kilmės medžiagos (fermentai, baltymai) ir kiti junginiai, vadinami antimetabolitais. Jais dažniausiai būna natūralių metabolitų struktūriniai analogai, kurie sutrikdo metabolitų naudojimą. Antivitaminai dažniausiai blokuoja fermentų aktyvųjį centrą, jame varžydamiesi pakeičia fermentų kofermentą – vitaminą ir sukelia fermentų konkurencinį lėtėjimą (inhibiciją). Šiuo metu antivitaminai dažniausiai skirstomi į dvi klases:

antivitaminai – vitaminų struktūriniai analogai, kurie su jais varžosi dėl fermentų aktyviojo centro;

antivitaminai, sužadinantys (inicijuojantys) vitaminų cheminės struktūros modifikacijas, mažinantys jų rezorbciją, pernašą, tai mažina vitaminų biologinį poveikį.

Taigi antivitaminais vadinamos bet kurios medžiagos, neatsižvelgiant į jų veikimo mechanizmą, mažinančios arba visai slopinančios vitaminų biologinį poveikį. Struktūriniai vitaminų analogai, iš esmės antimetabolitai, per struktūrą su baltymu apofermentu sudaro neaktyvų fermentinį kompleksą, yra biologinės prigimties antivitaminai, tarp jų, fermentai ir baltymai. Pavyzdžiui, jiems priklauso tiaminazės I ir II, ardančios vitaminą B1, askorbatoksidazė, ardanti vitaminą C, baltymas avidinas, prijungiantis vitaminą H (biotiną) ir sudarantis neaktyvų kompleksą, ir kt.

Daugelis antivitaminų vartojami kaip vaistai, pvz., vitamino K antagonistai dikumarolis, varfarinas ir tromeksanas vartojami kaip antikoaguliantai. Tiamino (vit. B1) antivitaminai yra oksitiaminas, piri- ir neopiritiaminas, riboflavino (vit. B2) – aterbinas, akrichinas, galaktoflavinas ir kiti, kurie varžosi su vit. B2, sintetinant FMN ir FAD, piridoksino (vit. B6) – deoksipiridoksinas, cikloserinas, izoinozidas, jie pasižymi antibakteriniu poveikiu tuberkuliozės mikobakterijoms, paraaminobenzenkarboksirūgšties antivitaminai yra sulfanilamidiniai preparatai. Folio rūgšties antivitaminai yra amino- ir ametopterinai, vitamino B12 – 2-aminometilpropanal-B12, nikotino rūgšties – izoniazidas ir 3-acetilpiridinas.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
antivitaminai
fermentai
vaistai