Progesteronas

Terminas

Steroidinis moteriškasis lytinis hormonas, sintetinamas geltonajame kūne, placentoje, nedideli kiekiai sėklinėse pūslelėse ir antinksčių žievėje. Moterų, turinčių normalų menstruacijų ciklą, svarbiausi progesterono šaltiniai yra geltonasis kūnas, o nėštumo metu – placenta (nuo 6 nėštumo savaitės jo išskiria iki 250 mg/24 val.). Progesteronas kraujyje jungiasi su kortikosteroidus pernešančiu globulinu transkortinu (»18 proc.) ir albuminu (80 proc.). Laisvo būna apie 2 proc. (biologiškai aktyvaus). Progesteronas yra kortikosteroidų, androgenų ir estrogenų biosintezės tarpinis produktas. Mitochondrijose nuo cholesterolio atskeliama šoninė grandinė ir susidaro pregnenolonas. Šoninės grandinės atskilimo metu įvyksta dvi hidroksilinimo reakcijos – iš pradžių prie C-22, o vėliau ir prie C-20. Katalizuojant D4,5 izomerazės ir 3b-hidroksisteroiddehidrogenazės sistemai, iš pregnenolono susidaro progesteronas. Pregnenolonas yra visų kortikosteroidų biosintezės tarpinis junginys. Menstruacinio ciklo folikulinės fazės metu progesterono koncentracija plazmoje paprastai ne didesnė kaip 5 nmol/l, o liuteininės fazės metu padidėja iki 40–50 nmol/l. Išskirtos dvi moteriškųjų hormonų grupės, besiskiriančios chemine struktūra ir biologinėmis funkcijomis: estrogenai (pagrindinis atstovas estradiolis) ir progestinai (pagrindinis atstovas progesteronas).

Pereidamas į ląsteles taikinius, progesteronas susijungia su specialiais branduolių receptoriais. Susidaręs hormono-receptoriaus kompleksas sąveikauja su DNR aktyvikliu (promotoriumi) ir aktyvina genų nurašymą (transkripciją). Kraujyje progesterono T1/2 yra 5 min. Kepenyse hormonas konjuguoja su gliukurono rūgštimi ir šalinamas su šlapimu. Progesterono pagrindinė funkcija yra reprodukcinių organizmo funkcijų palaikymas. Susidarius progesteronui, pamatinė organizmo temperatūra padidėja 0,2–0,5 °C. Taip įvyksta iš karto po ovuliacijos ir tęsiasi visą liuteininę fazę. Esant didelėms progesterono koncentracijoms, jis sąveikauja su inkstų kanalėliuose esančiais receptoriais, taip varžydamasis su aldosteronu. Dėl aldosterono konkurencinio slopinimo jis netenka savybės skatinti natrio reabsorbciją. Progesteronas skatina gimdos gleivinės vešėjimą, palengvina apvaisinto kiaušinėlio implantaciją. Po apvaisinimo jis mažina gimdos reagavimą į įvairias medžiagas, skatinančias jos susitraukimą. Nustatant progesterono koncentraciją kraujyje, patvirtinama, kad organizme vyksta ovuliacija. Atliekant progesterono tyrimą įvairiais laikotarpiais, galima tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną. Progesterono koncentracijos sumažėjimas nustatomas, esant sutrikusiai liuteininei fazei (trumpos liuteininės fazės sindromui).

Jeigu gresia abortas arba vaisius negyvas, progesterono koncentracija sumažėja, palyginti su norma, kuri turi būti atitinkamu nėštumo momentu. Jeigu įtariamas ektopinis nėštumas, progesterono koncentracijos nustatymas gali patvirtinti diagnozę.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
biosintezės
pagrindinis
pregnenolonas