GABA receptoriai

Terminas

Tai – receptoriai, esantys neuronų postsinapsinėje membranoje, atrankiai jungiantys neuromediatorių GABA. Yra skiriami du šių receptorių tipai GABAA ir GABAB. GABAA yra ligandu valdomas jonų kanalas, dar vadinamas jonotropiniu receptoriumi. GABAB yra su G baltymu susijęs metabotropinis receptorius.

GABAA jonotropinio receptoriaus sritis, atsukta į sinapsę, jungia GABA, todėl pakinta receptoriaus erdvinė struktūra, suformuojant chlorido jonams atrankią porą. Taip padidėja šių jonų srautas iš sinapsės į postsinapsinę ląstelę, sukeliantis postsinapsinio neurono membranos hiperpoliarizaciją. Depoliarizacijos plitimas stabdomas. GABAA jonotropinių receptorių aktyvinimu yra pagrįstas diazepinų grupės vaistų farmakologinis veikimas.

GABAB receptoriai yra svarbūs reguliuojant kitų neuromediatorių išskyrimą iš postsinapsinės ląstelės. Šie receptoriai yra susiję su G baltymų tipais Giα- ir Goα. Kai GABA prisijungia prie GABAB tipo receptorių, postsinapsinėje ląstelėje silpnėja Ca2+ patekimas, atsidaro K+ kanalai, taip atsiranda postsinapsinės ląstelės membranos hiperpoliarizacija. Lygiagrečiai yra keičiamas adenilatciklazės sistemos aktyvumas, tarpininkaujant Giα- ir Goα G baltymų tipams. Taip didinamas metabotropinio Glu1 receptoriaus aktyvumas dirginamosiose sinapsėse, esančiose smegenėlių srityje.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
ląstelės