Endorfinai

Terminas

Tai – polipeptidai neuromoduliatoriai, besigaminantys stuburinių gyvūnų, tarp jų, ir žmogaus, smegenyse. Svarbiausias endorfinų (endogeninių morfinų) atstovas yra ß-endorfinas, kurio struktūra atitinka β-lipotropino C-galo fragmentą iš 31 aminorūgšties. Atskylant nuo ß-endorfino C-galo 15 arba 14 aminorūgščių, susidaro atitinkamai α- ir γ-endorfinai. Šie peptidai posmegeninėje liaukoje yra acetilinti, todėl neaktyvūs. Kitose CNS dalyse jie yra nemodifikuoti, todėl atlieka neuromediatorių arba neuromoduliatorių funkcijas. Endorfinus suskaido smegenyse esančios aminopeptidazės ir enkefalinazė A, todėl jų veikimo pusperiodis trumpas. Ląstelių taikinių membranose yra μ ir δ receptorių. ß endorfinai veikia per μ, enkefalinai – per δ receptorius. Ląstelių taikinių antriniai tarpininkai yra cAMP arba Ca2+ – kalmodulino kompleksas. Endorfinai jungiasi su tais pačiais CNS receptoriais, su kuriais jungiasi ir opiatai, todėl yra vadinami opiatiniais peptidais ir yra svarbūs skausmo jutimui reguliuoti. Aktyviausi neuropeptidai yra ß-endorfinas, metionil- ir leucinilenkefalinai. Endorfinams būdingas įvairus biologinis poveikis:

– Veikdami ląsteles taikinius enkefalinai slopina Ca2+ – kalmodulino komplekso susidarymą ir gerina membranų laidumą K+.

– Endorfinai turi įtaką kitų hipofizės (posmegeninės liaukos) hormonų sekrecijai: ß-endorfinas skatina prolaktino sekreciją, o slopina folitropino, liutropino, vazopresino, oksitocino sekreciją.

– Endorfinai mažina kraujospūdį, reguliuodami prostaglandinų biosintezę. Jie silpnina katecholaminų poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, ypač įtampos (streso) metu, tai ir lemia hipotenziją. Endorfinai reguliuoja skausmo jutimą, sukeldami nugaros smegenų neuronų hiperpoliarizaciją, ir saugo organizmo prisitaikymo sistemą nuo išsekimo. Jie veikia tais atvejais, kai ligos patogenezei svarbią reikšmę turi įtampa (stresas).

– Veikiant endorfinams, padidėja melatonino koncentracija kraujyje. Enkefalinų skausmą mažinantis poveikis trauminio šoko, miokardo išemijos metu yra susijęs su poveikiu kankorėžinei liaukai.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
endorfinas