DNR tankėjimas (kompaktizacija) chromosomose

Terminas

Eukariotų DNR branduolyje nekovalentiškais ryšiais yra susijungusi su histoniniais ir nehistoniniais baltymais ir sudaro erdvinę struktūrą – chromatiną. Chromatinas yra labai kompaktiškas, o ląstelei rengiantis dalytis, jis dar labiau kondensuojasi. Kompaktiškos chromatino struktūros susiformavimą galima suskirstyti į keletą hierarchijos lygmenų. Kompaktiška chromosomos struktūra branduolyje keičiasi ląstelės ciklo metu. Chromatinas yra nukleoproteinas, sudarytas iš DNR, bazinių baltymų histonų, nehistoninių baltymų ir mažai RNR. Kai ląstelė rengiasi dalytis, chromatinas kondensuojasi, sudarydamas chromosomą. Chromatine esanti DNR jungiasi su histonais, sudaro struktūrinį chromatino vienetą – nukleosomą. Nukleosomos yra pirmasis chromatino struktūros tankėjimo lygmuo. Jos kondensuojamos į 30 nm skersmens nukleosomines vijas. Tai – antrasis tankėjimo lygmuo. Chromatino sritys, sujungtos su baltymais pastoliais, sudaro domenines DNR kilpas. Kilpiškasis chromatinas (300 nm) yra trečiasis tankėjimo lygmuo.

Dvigubosios DNR spiralės išvyniojimas vadinamas „išlydymu“, nes jis įvyksta staiga ir esant tik tam tikrai temperatūrai. DNR lydymosi temperatūra (Tm) – tokia temperatūra, kuriai esant suyra pusė spiralinės struktūros. Lydymosi metu nutrūksta vandeniliniai ryšiai, ir DNR grandinės išsiskiria. Fosfodiesteriniai ryšiai išlieka nenutrūkę.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
chromatinas