Botulizmas

Terminas

Tai yra ūminė infekcija, sukeliama Clostridium botulinum neurotoksino, pažeidžiančio virškinimo ir nervų sistemas. Botulizmo toksinai pažeidžia nervų ir raumenų (neuroraumeninę) jungtį ir sukelia dispepsinį, akių (oftalmologinį) ir kitus paralyžiaus sindromus. Tai – reta ir sunki liga. Atsižvelgiant į užsikrėtimo būdą, skiriamas maisto, kūdikių ir žaizdų botulizmas.

Diagnozė, be klinikinio vaizdo, dar grindžiama toksino nustatymu kraujo serume, skrandžio turinyje, išmatose, autopsijos mėginiuose, maiste. Sukėlėjas Clostridium botulinum yra sporas sudaranti anaerobinė gramteigiamoji lazdelė, priklausanti Bacillaceae šeimai. Atsižvelgiant į antigenus, skiriami A, B, C, D, E, F, b sukėlėjų variantai. Žmogaus botulizmą dažniausiai sukelia A, B ir E variantai. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos valstybėse, dažniausias yra B variantas. Užsikrečiama valgant netinkamai pagamintus mėsos, žuvies, daržovių ir grybų konservus, rūkytas dešras.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė