Storosios žarnos (gaubtinės žarnos) piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Storosios žarnos vėžys – tai storosios žarnos piktybinis susirgimas, atsiradęs bet kurioje žarnyno dalyje (aklojoje, gaubtinėje ar tiesiojoje žarnoje).

Storosios žarnos vėžys yra labiausiai paplitęs iš visų virškinamojo trakto navikų. Juo per metus suserga maždaug 20 iš 100 000 gyventojų. Moterų ir vyrų sergamumo dažnis panašus. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės.

 

Ligos priežastis

Vėžio atsiradimą ir vystymąsi lemia genetinės žarnyno ląstelių mutacijos. Nustatyta, jog storosios žarnos piktybinis navikas vystosi dėl ląstelių genomo ir aplinkos sąveikos. Didžiąją dalį taip vadinamų aplinkos veiksnių, skatinančių vėžio atsiradimą, sudaro įvarūs maisto produktai. Įrodyta, jog vėžio vystymąsi skatina per didelis gyvulinių riebalų vartojimas su maistu bei per mažas skaidulinių maisto produktų vartojimas.

 

Simptomai

Pagrindiniai storosios žarnos vėžiui būdingi simptomai yra šie:

Pakitęs tuštinimasis (viduriavimas ar vidurių užkietėjimas);
Kraujavimas iš storojo žarnyno ar matomas šviežias kraujas išmatose;
Nuolatinis diskomfortas pilve, pilvo pūtimas;
Silpnumas, nuovargis;
Nepaaiškinamas svorio kritimas (nesilaikant dietų per trumpą laiką numetama nemažai svorio).

 

Diagnostika

Dėl esamų simptomų įtarus storosios žarnos vėžį atliekamas kraujo tyrimas, kuriame gali būti mažakraujystės (anemijos) požymiai. Pagrindinis storosios žarnos vėžio nustatymo metodas – fibrokolonoskopija, kurios metu tam tikras vamzdelis per išangę įvedamas į tiesiąją ir storąją žarnas. Apžiūrima žarnyno gleivinė, įvertinami pakitimai. Iš įtartinų vietų paimama medžiagos histologiniam ištyrimui (biopsija). Nustačius storosios žarnos vėžį atliekami įvairūs tyrimai jo išplitimui nustatyti.

 

Gydymas

Vėžinių susirgimų gydymas labai priklauso nuo jų išplitimo. Pirmose stadijose galimas radikalus gydymas. Operacijos metu gali būti šalinamas tik pats navikas ar dalis storosios žarnos. Taip pat skiriamas chemoterapinis gydymas (medikamentai) ar švitinimas. Esant išplitusiam navikui skiriami chemoterapiniai preaparatai, gali būti atliekamos paliatyvios operacijos simptomams mažinti (žarnyno praeinamumui palengvinti).

 

Profilaktika

Lietuvoje vykdoma storosios žarnos vėžio prevencijos programa. Ji skirta 50-75 metų amžiaus vyrams ir moterims. Kartą per dvejus metus pas šeimos gydytoją atliekamas slapto kraujo testas. Gavus teigiamą atsakymą, paskiriamas vizitas pas specialistą detalesniam ištyrimui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
navikas
vėžys

Rašyti komentarą