VEGF – kraujagyslių endotelio augimo faktorius

Laboratorinis tyrimas

Norma
31–86 pg/ml

Sinonimai: Vascular Endothelial Growth Factor
Plazma
Dangtelis violetinis (EDTA)

VEGF – tai peptidas, kurį į kraują išskiria kraujagyslių endotelio ląstelės, esant hipoksijai, išemijai ar hipoglikemijai. VEGF būdingas stiprus angiogenezinis veikimas, t. y. jis skatina susidaryti kraujagyslių tinklą naujose audinių vietose. Normaliomis fiziologinėmis sąlygomis VEGF išskiriama nuolatos nedideliais kiekiais ir taip organizmas užtikrina audinių mikrovaskuliarizacijos formavimąsi ir audinių gijimą. Augant piktybiniams navikams, nauji, infiltruojantys auglio audiniai išskiria VEGF, kad užtikrintų ląstelių dauginimąsi ir aprūpinimą deguonimi iš kraujo. Todėl esant greitai proliferuojantiems navikams visada padidėja VEGF koncentracija kraujyje. Nors rodiklis yra mažai specifinis konkretiems navikams, jo didėjimas yra nepalankios prognozės požymis. Įdomu, kad VEGF tam tikra prasme galima laikyti sarkominių navikų laboratoriniu žymeniu, nes jo koncentracijos didėjimas rodo navikų proliferaciją. Smegenų navikų, neuroblastomos, Wilmso inkstų navikų, rabdomiosarkomos ar kitų jungiamojo audinio navikų tyrimai parodė, kad VEGF koncentracija tokiais atvejais gana dažnai padidėja, o tai reiškia nepalankią ligos prognozę.

Esant diseminuotam intravaskuliniam krešėjimui (DIK sindromui), VEGF šaltiniu tampa yrantys trombocitai. Šis rodiklio padidėjimas ypač informatyvus, jeigu DIK sindromą sukėlė ne piktybinis navikas, o kita priežastis. Wegenerio granulomatozė – dar vienas šio rodiklio taikymo praktikoje pavyzdžių, kai jungiamojo audinio degeneracija sukelia VEGF koncentracijos didėjimą.

VEGF galima tirti ne tik plazmoje, bet ir pleuros skystyje ar likvore. VEGF koncentracija visada didėja pleuros skystyje, jeigu pastarojo susidaro vykstant piktybiniam procesui. Jeigu pleu- ros ertmės skysčio atsiranda dėl uždegiminio proceso (pvz., tuberkuliozės), VEGF koncentracija nepadidėja.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
granulomatozė
navikai
navikas

Rašyti komentarą