Parathormono peptidas, PTHrP

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
0–2,0 pmol/l

 

Sinonimai: Parathormone related peptide, PTHrP
Plazma
Dangtelis violetinis (EDTA)

PTHrP – tai peptidas, kurio molekulė tam tikrose atkarpose panaši į PTH molekulę. Paprastai kraujyje cirkuliuoja labai nedidelis PTHrP kiekis, šis peptidas atlieka autokrininę funkciją audiniuose.
Tačiau, įvykus audinių malignizacijai ir pakitus ląstelių diferenciacijai, gali prasidėti paraneoplastinė, ektopinė PTHrP sintezė ir kraujyje šio peptido koncentracija labai padidėja. Tokiu atveju navikinės ląstelės gamina daug PTHrP ir jis gali būti naudojamas kaip vėžio žymuo. PTHrP koncentracija dažniausiai tiriama, esant krūties vėžiui, plokščialąsteliniam vėžiui (plaučių, galvos ir kaklo srities), inkstų, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, gimdos kūno, kiaušidžių vėžiui. Sergant mielomine liga ir T limfoma, PTHrP koncentracija taip pat kartais padidėja. Šio peptido praktiškai nepadaugėja esant jungiamojo audinio navikams, neuroendokrininiai navikai PTHrP sintezuoja gana retai. Kartais PTHrP gali padaugėti nėštumo ir laktacijos periodu, taip pat naujagimiams. Sergant vilklige, AIDS, susikaupus pleuros skysčio, PTHrP koncentracija taip pat gali padidėti. Maždaug 80% ligonių, kuriems navikai sukelia hiperkalcemiją, PTHrP padaugėja (nustatoma tiriant kraujo plazmą). Jiems dažnai dar prieš gydant naviką PTHrP koncentracija gali būti padidėjusi. Jeigu gydoma (chirurginis pašalinimas, chemoterapija) sėkmingai, PTHrP ir kalcio koncentracija mažėja, o PTH (parathormono) koncentracija didėja. Šiems ligoniams taip pat yra įprastiniai PTH receptoriaus aktyvavimo požymiai (hiperkalcemija, hiperkalciurija, hipofosfatemija, hiperfosfaturija, padidėjusi šarminė fosfatazė), kuriuos sukelia ne PTH, bet PTHrP koncentracijos padidėjimas kraujyje. PTH koncentracija paprastai būna normali arba sumažėjusi.
Supaprastinus galima teigti: vėžinio audinio gaminama PTHrP tarsi “išstumia” PTH ir imituoja pastarojo veikimą. Todėl padidėja kalcio kiekis organizme ir pradeda irti kaulinis audinys.
Jeigu įtariamas pirminis hiperparatiroidizmas, bet jo nepavyksta patvirtinti (pvz., hiperkalcemija, normalus fosfatų kiekis, šiek tiek padidėjęs, bet dar normalus PTH kiekis), būtų galima ieškoti PTHrP hiperprodukcijos. Dažnai vyresnio amžiaus žmonėms tokios PTHrP hiperprodukcijos priežastis gali būti navikas.
PTHrP tyrimo negalima naudoti navikų patikrai ir pirminei vėžio diagnozei nustatyti.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
hiperkalcemija
hiperprodukcijos
peptidas
pūslės
vėžys

Rašyti komentarą