Makroprolaktinas

Laboratorinis tyrimas

Norma
0–50% bendro prolaktino kiekio

Sinonimai: precipituojantis prolaktinas, sujungtasis prolaktinas, prolaktino ir IgG kompleksas, didysis prolaktinas, big prolactin, Macroprolactin, PRL-Macro, Prolactin macro
Serumas
Dangtelis raudonas

Šis tyrimas atliekamas kartu su prolaktino tyrimu. Makroprolaktiną verta tirti, kai būna neaiški bendro prolaktino padidėjimo priežastis. Kartais bendro prolaktino koncentracija, padidėja nesant jokios aiškios klinikos, ir tai nustatoma per atsitiktinį tyrimą. Tokiais atvejais bendro prolaktino tyrimas kartojamas keletą kartų ir, jei vis tiek kaskart nustatoma, kad koncentracija dėl nepaaiškinamų priežasčių padidėjusi, verta įsitikinti, ar padidėjimas nėra susijęs su kliniškai nesvarbiu neaktyvios „makroprolaktino“ frakcijos padidėjimu. Makroprolaktinas yra neaktyvus, bet jo priemaiša serume gali trukdyti nustatyti tikrąją prolaktino koncentraciją. Paprastai mažiau nei pusė viso prolaktino sudaryta iš šios neaktyvios makroprolaktino frakcijos. Tai kraujyje cirkuliuojantys prolaktino precipitatai. Dažniausiai jie yra susijungę su imunoglobulinais ir neatlieka organizme jokios aktyvios funkcijos. Tačiau jie trukdo nustatyti bendro prolaktino kiekį, nes dirbtinai padidina pastarojo koncentraciją kraujo mėginyje.

Prolaktino išskiriama priekinėje hipofizės dalyje. Šią sekreciją reguliuoja dopaminas, o pastarasis gaminamas pagumburyje. Vienintelė fiziologinė prolaktino funkcija – stimuliuoti pieno susidarymą ir išsiskyrimą laktacijos metu. Vis dėlto prolaktino pakankamai daug pasigamina ir vyro organizme. Todėl jį tirti gali būti naudinga, diagnozuojant hipofizės ligas. Prolaktino kiekis didėja esant tam tikroms fiziologinėms būklėms: miegant, fizinio krūvio ar lytinio akto metu, esant hipoglikemijai. Tipiškos patologinės būklės, kurioms esant didėja prolaktino koncentracija, yra hipofizės adenoma, pirminė hipotireozė, pagumburio ligos, krūtinės ląstos trauma, inkstų nepakankamumas, piktybiniai navikai. Tačiau visada yra tikimybė, kad laboratorijoje nustatyta padidėjusi prolaktino koncentracija yra „netikra“, t. y. tokius rezultatus lėmė balastinė makroprolaktino frakcija. Todėl įtarus, kad tai ne klinikinis padidėjimas, o tiesiog makroglobulino frakcijos didėjimas, verta papildomai nustatyti, kokia yra pastarosios dalis. Jeigu makroprolaktino yra daug, esant labai padidėjusiai bendro prolaktino koncentracijai ir neradus jokių kitų klinikinių patologijos požymių (įskaitant radiologinius galvos smegenų tyrimus), didelė tikimy- bė, kad bendro prolaktino kiekio padidėjimas yra „netikras“. Tačiau net ir šis tyrimas galutinai negali paneigti hipofizės adenomos tikimybės esant hiperprolaktinemijai.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
makroprolaktinas

Rašyti komentarą